ZAKŁAD PRZERÓBKI SOLANEK JODOWO-BROMOWYCH SALCO

23 miliony lat temu epoka miocenu zapoczątkowała powstanie, eksploatowanych przez nas złóż solankowych. Od ponad 20 lat, posiadając własną warzelnię i bazując na tym bezcennym surowcu, produkujemy sól o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Zaopatrując rynek apteczny i uzdrowiskowy w Bocheńską Leczniczą Sól Jodowo-Bromową, każdego dnia przyczyniamy się do poprawy Waszego zdrowia i samopoczucia. Nasz projekt naturalnej terapii solankowej przeciwstawiamy niejako, zalewającym rynek dziesiątkom słonych kosmetyków. Na bazie warzonej w kopalni soli jodowo-bromowej, tworzymy produkty linii Salco Therapy, łączące w sobie czystość i naturalność ze sprawdzonym i potwierdzonym działaniem prozdrowotnym.

Solanki

Lecznicze walory kąpieli solankowych znane są dawna. Na początku kojarzone były wyłącznie z uzdrowiskami. Od 1867 roku dzięki pomysłowi warzenia leczniczych wód słonych z okolic Iwonicza, dostępne także w kuracjach domowych. Wtedy to wymyślono sól leczniczą.
W latach 60-tych ubiegłego stulecia w Łapczycy, podczas wierceń geologicznych, odkryto solanki mioceńskich o niespotykanym gdzie indziej stężeniu (17% NaCl) i unikalnym składzie pierwiastkowym (zawierają znaczne ilości Ca, Mg, K, Mn, I, Br, Fe i wielu innych biopierwiastków). Odwierty wykonano na głębokości przekraczające 1000 m, co zapewniło dostęp do czystych, nie skażonych złóż tego cennego surowca.
W związku ze zbyt dużym stężeniem NaCl, solanki nie mogły być używane bezpośrednio do kąpieli a co za tym idzie nie mogło powstać u nas oparte na ich walorach uzdrowisko.
To co okazało się wadą dla uzdrowiskowych aspiracji regionu, było ogromną zaletą w kontekście wytwarzania soli leczniczej.
Dzisiaj, do przygotowania prawdziwej kąpieli solankowej konieczne są: wartościowa sól o wysokiej mineralizacji i naturalnych proporcjach pierwiastków terapeutycznie czynnych oraz odpowiednie stężenie roztworu (min 1%, 1kg na 100 litrów wody). Zachowanie powyższych warunków zapewnia rzeczywiste oddziaływanie na organizm. Przygotowanie kąpieli w solance o mniejszych stężeniach lub na bazie zwykłej soli jest wyłącznie zabiegiem… powierzchownym.

Kopalnia i warzelnia w Łapczycy

Łapczyca jest miejscowością położoną pomiędzy dwoma solnymi miastami, Wieliczką i Bochnią.
Już w XII wieku na okolicznym terenie wydobywano solanki i w małych polowych warzelniach pozyskiwano z nich, drogocenną wtedy sól … stosowaną głównie do konserwacji pożywienia. Gliniane naczynia układane na paleniskach były pierwowzorem naszej współczesnej technologii.

5

Przetrwała ona do dnia dzisiejszego, gwarantując utrzymanie w końcowym produkcie całego kompleksu naturalnych biopierwiastków, opierając się zarazem wszelkim nowinkom technologicznym. Po odkryciu pokładów soli kamiennej w położonych nieopodal miejscowościach (Wieliczce i Bochni), odparowywanie słonych wód przestało być opłacalne i zostało na kilkaset lat zapomniane. Dopiero, na początku lat 70-tych, przy Kopalni Soli w Bochni uruchomiono warzelnię, która przerabiała otrzymywaną od nas solankę, produkując z niej Bocheńską Sól Leczniczą.

Od 1994 roku mamy własną warzelnię w Łapczycy. Bocheńska dawno przestała istnieć a my cały czas zaopatrujemy Was w wartościowe sole, powstałe na drodze panwiowego odparowania wydobywanych solanek.

Proces produkcyjny

Krystalizacja soli następuje w otwartych wannach i trwa 12h. Przebieg procesu zoptymalizowano dla uzyskania w soli maksymalnej zawartości pierwiastków terapeutycznie czynnych.
Sól po wyjęciu z wanny leżakuje na stole ociekowym, po czym zostaje wymieszana i skierowana do konfekcjonowania. Kryształki naszej soli otoczone są warstwą ługów krystalizacyjnych, czyli maksymalnie zatężonej solanki zawierającej esencję biopierwiastków… Sól sprawia wrażenie wilgotnej, ale to właśnie ten „zestaw” tworzy tak niepowtarzalną wartość terapeutyczną.

Ile pozostało tradycyjnych warzelni panwiowych ??? Iwonicz, Ciechocinek,…???
Większość dostępnych na rynku soli to produkty kosmetyczne, często oparte na krajowych bądź importowanych solach jadalnych lub soli morskiej. Wzbogacone są nieskończoną ilością dodatków. Ich główną cechą jest to, że są słone….
Zestawienie ich z naszą solą jest jak porównanie soku wyciśniętego ze świeżych owoców do napoju owocowego… to mokre i to mokre.

W naszym zakładzie na bazie naturalnego surowca powstają wartościowe sole, wspierające organizm od stanów chorobowych i regeneracji powysiłkowej począwszy, na codziennym zmęczeniu i osłabieniu kończąc…
Asortyment jest cały czas rozwijany i uzupełniany o nowe produkty, korzystające z terapeutycznych darów natury.